En İyi Korku Filmleri

 

 

The Silence of the Lambs/ Kuzuların Sessizliği (1991)

En İyi Korku Filmleri Listemizin birinci sırasında en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında Oscar ödülü almış bir film olan Kuzuların Sessizliği yer alıyor. Filmde akademiden yeni mezun olmuş FBI ajanı Clarice Starling, kurbanlarının derilerini yüzen sapık katilin elinden bir kadını kurtarmaya çalışır. Clarice katili bulabilmek için başka bir psikopat katil olan doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşır. Clarice’nin Lecter’dan bilgi alabilmesi için öncelikle onun güvenini kazanması gerekmektedir.
İmdb Puanı: (8.6)

 Pan’s Labyrinth / Pan’ın Labirenti (2006)

İspanya’da ki faşist iktidarın gölgesinde kalan küçük bir kız olan Ofelia, babasının sadist eğilimleri ile çevresindekilere nasıl eziyet çektirdiğini gözlemlemektedir. Küçük kızın bu gerçeklerden kaçabileceği tek yer ise kendi hayal dünyasıdır. Ofelia gerçeklerde bulamadığı huzuru hayal gücünde bulmaya çalışacak, bu esnada vahşet ise tüm sertliğiyle Ofelia’nın çevresini sarmaya devam edecektir.
İmdb Puanı: (8.2)

Mulholland Dr. / Mulholland Çıkmazı (2001)

Betty Elms’in hayali Hollywood’da ünlü bir aktrist olmaktır. Bu hayalini gerçekleştirmek için Hollywood’a doğru bir yolculuğa çıkar. Burada kendi hayatında başarının doruklarına ulaşmış bir kadınla tanışır ve ona hayran kalır. Kadında Betty’den hoşlanır ve aralarında gizemli ve erotik bir ilişki başlar. Bir gün Mulholland kavşağında bir trafik kazası gerçekleşir. Bilinç ve bilinçaltı birbirlerine karışırlar. Bütün bu hayatlar birbirine girecektir.
İmdb Puanı: (8.0)

 

Saw/Testere (2004)

Korku sineması denilince ve En İyi Korku Filmleri denilince ilk akla gelenlerden birisi şüphesiz Testere serisi oluyor. Filmde sıra dışı bir katilin kurbanlarına yaşamın değerini anlatmak gibi bir takıntısı vardır. Kurbanlarına
ölümcül oyunlar oynatarak hayatta kalmaları için bir şans tanımaktadır. Zorlayıcı seçimlerde bulunması gereken kurbanlar, ellerinden gelen mücadeleyi verirken farkında olmadan yaşamak uğruna neleri feda edebileceklerine de şahit olmaktadırlar. Katilin son kurbanları Adam ve Dr.Lawrence Gordon’dur. Birbirini tanımyan bu iki adam aynı odada gözlerini açarlar üstelik yanlarında bir de ölmüş bir adam yatmaktadır. Adam kendisini kafasından vurarak intihar etmiştir. İpuçlarını kullanarak ne olup bittiğini öğrenmeye çalışırlar. An itibariyle 8 saatleri vardır. Bu süre içerisinde ya içlerinden birisi ölecek ya da katil ikisini birden öldürecektir.
İmdb Puanı: (7.7)

Funny Games / Ölümcül Oyunlar (1997)

Anne, Georg ve küçük oğulları Georgie gözlerden uzak bir tatil yapmak için bir göl evine gelmişlerdir. Şehir hayatının stresini bu tatil ile üzerinden atmak isteyen aile kendilerini bekleyen belalardan habersizdir. Evlerine musallat olan nerden geldiği belirsiz iki genç sıkıntılarından uzaklaşmak isteyen ailenin başına büyük dertler açacaktır. Şiddet dolu bir tatil başlamak üzeredir ve kaçış şansı yoktur.
İmdb Puanı: (7.6)

The Others / Diğerleri (2001)

Amerika İkinci Dünya Savaşı sonrasında yaralarını sarmaya çalışmaktadır. New Jersey’de yaşayan Grace savaşta eşini kaybetmiştir ve çocuklarıyla birlikte hayatını devam ettirmektedir. Çocukların güneşe alerjisi olduğundan oldukça karanlık bir evde yaşamaktadırlar. Grace kendilerinden yardım istemek için malikanelerine gelen herkese iş vermektedir. Grace’in kızı Anne ise Victor isimli bir hayali arkadaşa sahiptir. Bir gün oluşan sis yüzünden evin dünyanın geriye kalanıyla olan irtibatı tamamen kesilir. Grace ve çocukları,güvenemedikleri çalışanlarıyla beraber yalnız kalmışlardır.
İmdb Puanı: (7.6)

The Orphanage / Yetimhane (2007)

Laura çocukluğuna dair en güzel anılarını deniz kenarındaki yetimhanede yaşamıştır. Yetimhane çalışanları ve oradaki diğer çocuklar Laura’ya ilgi ve şefkat göstermiştir. Aradan geçen 30 yıldan sonra Laura kocası Carlos ve 7 yaşındaki oğlu Simon’la güzel yıllar geçirdiği yetimhaneye geri dönmüştür. Hayali ise uzun yıllar kapalı kalan bu yetimhaneyi restore ederek çocuklar için bir yaşam alanı haline getirmektir.
İmdb Puanı: (7.5)

The Conjuring / Korku Seansı (2013)

Konusunu gerçek bir hikayeden alan filmde, doğa üstü olayları inceleyen dünyaca ünlü Ed ve Lorraine Warren çiftinin karşılaştıkları ürkütücü bir vaka anlatılıyor. Çifte bir gün bir telefon gelir. Perron ailesinin gözlerden uzak çiftlik evi karanlık bir güç tarafından kuşatılmıştır veWarren çiftinden olayın çözülmesi istenir. Bu vakayı çözebileceğine inanan çift nasıl bir şeytani varlıkla karşı karşıya olduklarının henüz farkında değildir.
İmdb Puanı: (7.5)

 

Rec / Ölüm Çığlığı (2007)

Gazeteci Angela’nın istediği fırsat ayağına gelmiştir. Tv muhabiri Angela ve kameramanı Pablo’nun tamda itfaiyeciler üzerine program yaptığı sırada bir ihbar gelir ve gidip canlı yayın yapma imkanına kavuşurlar. Yaşlı bir kadının ev kazası geçirdiğini sandıkları olay gerçekte kötü bir sürprizle karşılarına çıkacak dehşet verici bir olaydır.
İmdb Puanı: (7.5)

The Descent/Cehenneme Bir Adım (2005)

En İyi Korku Filmleri listemizde geldik 10.sıraya. Cehenneme Bir Adım filminde; kocası, kızı ve arkadaşları ile birlikte tatile çıkan genç ve güzel bir kadın trajik bir kazaya şahit olur. Aradan bir yıl geçtikten sonra kadın arkadaşlarıyla bir yürüyüşe çıkar. Bir mağaranın içinde düşen kaya nedeniyle orada mahsur kalırlar. Yeterli donanıma sahip olmadıkları için zorlu bir hayatta kalma mücadelesi başlar. Bu sırada karşılarına kana susamış yaratıklarda çıkar. Zaman içerisinde gruptaki herkes birbirine zıt düşer. Artık bu hayat mücadelesinde herkes kendi başınadır.
İmdb Puanı: (7.2)

The Ring / Halka (2002)

En İyi Korku Filmleri listesi olur da Halka o listeye girmez mi hiç ? Filmde ; şehirde dolaşan bir efsaneden bahsedilmektedir. Rivayete göre insanların seyrettiği bir kaset izleyen kişinin yedi gün sonra ölümüne sebep olmaktadır. Hatta kaseti izleyen 4 genç esrarengiz bir biçimde ölmüştür. Bu tuhaflıkları açığa çıkartmak isteyen Rachel araştırmaları sırasında küçük oğluyla birlikte kaseti izlemek durumunda kalmıştır. Rachel’in bu olayı çözmek için artık sadece 7 günü kalmıştır.
İmdb Puanı: (7.1)

 Martyrs / İşkence Odası (2008)

Kısa bir süre önce kaybolan Lucie isimli kız bir süre sonra tekrar ortaya çıkar. Henüz 10 yaşında olan kızın vücudunda işkence ve darp izleri bulunur ancak herhangi bir cinsel saldırıya uğramamıştır. 1970’lerin Fransa’sında bu durum korku ve merakla karşılanır ancak kimse kızın neden ve niçin kaçırıldığını anlayamaz. Olay zaman içerisinde ilgisini yitirir ve unutulur. Ancak aradan 15 yıl sonra ilginç bir gelişme yaşanır. Lucie sıradan bir ailenin kapısını çalar . Kapıyı açan adamın suratına bir av tüfeği doğrultulmuştur. Lucie işkencecisi olduğuna inandığı adamın kafasına tetiği çeker.
İmdb Puanı: (7.1)

 

Orphan/Evdeki Düşman (2009)

Bebekleri anne karnındayken ölen Kate ve John büyük bir travma yaşamıştır. Hayatları perişan olan çift evliliklerini kurtarmak için bir çocuk daha evlat edinmeye karar verir. John ve Kate yakınlarındaki bir yetimhane de tanıştıkları Ester isimli küçük kıza yakınlık duyarlar ve evlat edinirler. Ancak Ester’in bilinmeyen sırları vardır. Kısa zamanda durumu anlayan Kate ailesine zarar vermeden Ester’i engellemek ister. Ancak ailede kimse onun uyarılarına kulak asmaz ve belki de herkes için çok geç olana dek bu durum devam eder.
İmdb Puanı: (7.0)

It Follows / Peşimdeki Şeytan (2014)

Jay yaşıtları gibi hayatını yakın arkadaşları ve ailesiyle birlikte geçiren bir gençtir. Bir gün hoşlandığı gençle birlikte bir harabeye gider ve sonrasında kendini baygın halde bulur. Jay’ın sıradan giden hayatı bu olaydan sonra yaşamaya başladığı sanrılarla birlikte bir kabusa dönüşür. Birileri tarafından izlendiğine emin olan Jay arkadaşları ile bir araya gelerek peşindeki şeyden kurtulmak zorundadır.
İmdb Puanı: (6.9)

Inside / İçerde (2007)

En İyi Korku Filmleri listemizin 15. Sırasında bir Fransız filmi olan İçerde yer alıyor. Filmde ; hamileliği sırasında geçirdiği trafik kazasında eşini kaybeden Sarah isimli kadın , henüz eşinin acısını unutamamıştır. Doğum yapmasına bir gün kala tanımadığı bir kadın kapısını çalar. Sarah’tan ne istediği belirsiz olan bu kadın ortaya çıktıktan sonra kabus dolu anlar başlar. Bu, içerde ağır darbelere yol açacaktır.
İmdb Puanı: (6.9)

Final Destination / Son Durak (2000)

İlgiyle izlenen ve 4 filmi daha çekilen Son Durak’ta En İyi Korku Filmleri listemizde 16.sırada yer alıyor. Filmde kimselerde olmayan bir yetenek ile ölümü öngörebilen Alex Browning, Paris’e okul arkadaşlarıyla yapacağı gezide binecekleri uçağın düştüğünü öngörür ve bir şekilde arkadaşlarıyla birlikte uçaktan inmeyi başarır. Uçak gerçekten de havada patlar. Ancak ölüm onların yakasını kolay kolay bırakmaya niyetli değildir.
İmdb Puanı: (6.7)

 

The collector /Koleksiyoncu (2009)

Arkin kötü bir hastalık olan kumara yakalanmıştır. Bir gün şeytana uyar ve kumar borcunu ödemek için hırsızlık yapmaya karar verir. Soymak için girdiği malikanede yalnız olduğunu düşünür ancak gerçek umduğundan çok farklıdır. İçerde malikane halkını esir almış psikopat bir katil onu beklemektedir.
İmdb Puanı: (6.4)

Paranormal Activity (2007)

Micah ve kız arkadaşı Katie San Diego’nun ıssız, sakin ve sessiz yerleşim yerlerinden birisine taşınırlar. Her şey yolunda gibi görünse de Katie’nin bir sorunu vardır. Çocukluğundan bu yana uhrevi bir varlık tarafından takip edildiğini ileri sürmektedir. Olayın gizemini çözmeye karar veren Micah yatak odalarına bir kamera düzeneği kurar. Böylece her an ne olduğunu kaydedebileceklerdir. Başlarda yalnızca ayak sesleriyle başlayan bu durum zaman geçtikçe şiddetini arttırarak genç çifte korku dolu anlar yaşatmaya başlar.
İmdb Puanı: (6.3)

Dabbe: Bir Cin Vakası (2012)

En İyi Korku Filmleri Listemizde 19.sırada bir Türk korku filmi olan Dabbe yer alıyor. Dabbe filminde Hasan Karacadağ’ın üniversite yıllarında yaşadığı bir olaydan esinlendiği bir hikaye yer alıyor. Ceyda Ankara’da yaşamını sürdüren bir annedir. Eşi Sinan ve kızı Burcu’ya bu dünyadan olmayan uhrevi bir mahlukat musallat olur. Nereden çıktığı belli olmayan bu cin, bedensizdir ve aileye sürekli saldırmaktadır. Ankara GATA Tıp Fakültesine müracaat eden ailenin evine video kayıt sistemi kurularak ev kayıt altına alınır. Başlarda herkes ailenin aklını yitirdiğini düşünse de gerçek video kayıtları ile ortaya çıkar.
İmdb Puanı: (6.3)

 

Mama/Anne (2013)

Victoria ve Lilly, anne ve babaları ormanın derinliklerinde öldürüldüğünde çok küçük iki kız kardeştir. Vahşi doğada 5 yıl boyunca tek başlarına yaşayan bu iki kızın nasıl hayatta kaldığını kimse anlayamaz. Kızların amcası Lucas kız arkadaşı Annabel ile birlikte başvurarak kızların velayetini alır. Vahşi bir hayat yaşayan kızlar için yeni eve uyum sağlama süreci oldukça zorlayıcıdır. Çocukların uyumsuzlukları ve geceleri evden kaçmalarının altında başka bir etken olduğunu fark eden Annabel, geceleri kızlara seslenen bir fısıltı olduğunu fark eder. Evdeki tek misafirler küçük çocuklar değildir.
İmdb Puanı: (6.2)

En iyi korku filmleri listemizin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. Biz sizler için yeni bir liste
oluşturana dek sizi bu korku filmlerini izlemeniz için www.cinemapub.net adresine davet
ediyoruz.